GUMed - z czym to się je?

Rozwiń

Skoro tu trafiliście to znaczy, że zaczynacie swoją przygodę z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym! Ta strona to swoisty ‘know-how’ na pierwsze dni na GUMedzie. Wiemy jakie są one trudne, dlatego staraliśmy się zebrać ogólne informacje przydatne studentom w jednym miejscu

Na początku kilka słów o nas. Jako Uczelniany Samorząd Studencki (w skrócie USS):
- dbamy o interesy studentów
- jesteśmy pomostem na osi studenci-władze Uczelni
- organizujemy wydarzenia rozrywkowe, sportowe, naukowe, zdrowotne i wiele, wiele innych
- reprezentujemy Was w każdej ważnej sprawie dotyczącej każdego z Was osobna, jak i wszystkich – jako ogółu braci studenckiej.

Powitanie Was i ten poradnik to jedno z naszych zadań. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś wejdźcie na:

-Strona internetowa: studenci.gumed.edu.pl
-FaceBook Fanpage /USSGUMed

Na stronie zawarte są najważniejsze informacje o USS, a forum łączy wszystkich naszych studentów i pozwala na swobodną wymianę informacji na wiele tematów.

Teraz przejdźmy do konkretów.

1. Pierwsze kroki
Przygodę z GUMedem zaczniecie od immatrykulacji. To dzień, który pewnie zapamiętacie na długo. Taka piękna i wzniosła ceremonia to cenne wspomnienie. Wokół całego szumu, stresu i poznawania nowych ludzi nie zapomnijcie wysłuchać najważniejszych informacji, dotyczących tego co macie zrobić. W trakcie immatrykulacji wystąpią osoby, które będą Wam przekazywać cenne rady. Głos zabierze Wasz opiekun roku i tę osobę warto zapamiętać. Istotne jest, aby zapamiętać gdzie znajduje się tablica informacyjna Waszego roku, aby tam zapoznać się z Waszym planem zajęć. Kilka słów powie również nasz reprezentant. Zaprosi Was m. in. na spotkanie z USSem, w trakcie którego przekażemy Wam kilka porad ‘od studenta dla studenta’, które odbędzie się tuż po immatrykulacji. Dla tych leniwych i mniej ciekawskich wiedzy powstał ten poradnik.
Najważniejsze dla pierwszoroczniaka słowa padną jednak z ust osoby odpowiedzialnej za systemy informatyczne. Nasza uczelnia jest bardzo silnie zinformatyzowana. To znaczy, że po wykonaniu instrukcji, które usłyszycie na immatrykulacji, każdemu z Was zostanie przyporządkowane osobiste konto studenckie uprawniające do korzystania: z systemu ‘extranet’, skrzynki pocztowej, systemu ‘eDziekanat’, biblioteki, darmowej sieci wi-fi na terenie Trójmiejskich Uczelni oraz forum internetowego.

2. Systemy
Krótka informacja o przeznaczeniu systemów i o tym jak się do nich zarejestrować.

a) Extranet.gumed.edu.pl
Najważniejszy system na uczelni. Klikasz na “Twoje konto studenckie” i postępujesz zgodnie z instrukcjami, aby otrzymać swoje konto. Tutaj znajdują się wszystkie potrzebne informacje: plany zajęć, podział na grupy, regulaminy, materiały wykładowe i wiele innych.

b) Poczta.gumed.edu.pl
Po zarejestrowaniu się w extranecie otrzymujecie swoje prywatne konto pocztowe o adresie login@gumed.edu.pl z Twoim hasłem z extranetu. Na to konto wysyłane są ważne informacje zarówno od władz i administracji uczelni, jak i od USSu. Czytaj maile regularnie!

c) Biblioteka.gumed.edu.pl
Wybierasz zakładkę “Usługi”, następnie “Zapisy do Biblioteki” i następnie “formularz zapisu”. Po wypełnieniu możesz korzystać z usług bibliotecznych.

d) eDziekanat.gumed.edu.pl
Używając loginu i hasła z Extranetu możesz tutaj odwiedzić swoje konto, aby sprawdzić przedmioty, oceny lub skontaktować się z dziekanatem.

e) eduroam.gumed.edu.pl
Darmowa sieć wi-fi dla posiadaczy konta w extranecie. Informacje o sposobie korzystania i zasięgu na stronie internetowej.

f) Ważne strony:
GUMed.edu.pl – strona główna GUMed
Studenci.gumed.edu.pl – strona USS
Forum.gumed.edu.pl – forum studentów GUMed

3. Mapki
Mapka1
Mapka1

P. Przystanek tramwajowy “Uniwersytet Medyczny”.
Linie: 2, 3, 6, 9, 11, 12.
1. Atheneum Gedanense Novum (dawniej “Stara Anatomia”)
Obiekt, w którym znajduje się m.in. Biuro Rekrutacji, Dziekanat Wydziału Lekarskiego oraz miejsce immatrykulacji dla Wydziału Lekarskiego. W piwnicy warte uwagi Muzeum GUMed z przezabawnym i wiecznie rozgadanym kustoszem.
2. Dziekanat Wydziału Nauk o Zdrowiu i Dział Socjalno-Bytowy
Tu odbywa się większość zajęć dla tego wydziału. Natomiast w Dziale Socjalno-Bytowym załatwicie sprawy akademików, stypendiów itp.
3. Rektorat Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Tutaj urzędują najwyższe władze naszej uczelni (w tym sam JM Rektor) oraz administracja. Rzadko będziecie tu bywać. Prawdopodobnie większość z Was nie odwiedzi tego budynku.
4. Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych
Budynek znajduje się tuż obok Atheneum (obiekt nr 1). Nie rzuca się zbytnio w oczy. Przez pierwsze dwa lata studiów będziecie tu uczyć się języków obcych.
5. Biblioteka Główna GUMed.
Bardzo ważne miejsce. Po uaktywnieniu karty bibliotecznej (na waszej legitymacji studenckiej) będziecie tu wypożyczać książki, przeglądać specjalistyczne czasopisma, wkuwać w czytelni lub korzystać z połączenia internetowego.
6. Collegium Biomedicum (w skrócie CBM, a dawniej IBM-Instytut Biologii Medycznej).
Z pewnością jeden z najważniejszych obiektów dla pierwszoroczniaka. Odbywa się tu większość zajęć (z wyłączeniem Wydziału Farmacji, ale o tym dalej). Wielki obiekt, którego nie da się przeoczyć będzie Waszym miejscem wykładów oraz ćwiczeń. Polecam wjechać windą na najwyższe piętro i obejrzeć panoramę Gdańska (jakaś miła odmiana). Bądźcie wyrozumiali dla studenckiego kota. To on tam jest gospodarzem…
7. Osiedle studenckie.
Campus składa się z 4 akademików, budynku klubu studenckiego, terenów zielonych i ogromnych możliwości świetnej zabawy i niezapomnianych znajomości (warto dołączyć do Rady Mieszkańców).
8. Klub studencki “Medyk”.
Tajemniczy budynek w samym centrum osiedla to “Medyk”. Tu jest klub studencki, gdzie pierwsze kroki postawicie już w trakcie “Otrzęsin” (tak, tak to Was nie ominie) i zostaniecie tu na dłużej. W tym miejscu odbywa się większość imprez organizowanych przez USS. W tym budynku jest również stołówka, sklepik i biuro Uczelnianego Samorządu Studenckiego w pokoju nr 6 (WARTO ZAPAMIĘTAĆ!). Możecie nas odwiedzać, gdy coś Was trapi, potrzebujecie informacji, chcecie nas poznać lub zwyczajnie pogadać. Godziny przyjęć znajdziecie na naszej stronie internetowej (zakładka “Dyżury”).
9. “Magiel”.
Kolejny po naszym biurze ‘must visit’, czyli Ksero “Magiel”. Tutaj dostaniecie ‘wszystko’ (w granicach rozsądku… a czasem i nie). Jeśli potrzebujecie materiałów do nauki czy notatek to “Magiel” powinien być pierwszym miejscem, które odwiedzacie.
10. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (w skrócie UCK).
Szpital kliniczny, gdzie odbywa się większość zajęć kliniczych. Na pierwszym roku miejsce nieuczęszczane. Dla ciekawskich historii przy rondzie znajdują się zabytkowe budynki, z czego jeden do dziś nosi ślady ostrzału z czasu 2 Wojny Światowej ;P
11. Sklep medyczny.
Jest to najbliższy tego typu sklep, ale z zakupami typu fartuchy radzę zaczekać na Targi Medyczne, które odbędą się na początku roku akademickiego w CBM.
12. Księgarnia.
Najbliższa księgarnia. Z zakupem książek radzę również wstrzymać się do Tragów Medycznych lub postarać się odkupić niektóre od starszych kolegów i koleżanek.
P2. Przystanki tramwajowe “Mickiewicza”.
Linie: 2, 3, 4, 5, 8. Z przystanku “Uniwersytet Medyczny” 5 przystanek linii 2 lub 3.
13. Dziekanat Wydziału Farmaceutycznego.
W tym miejscu odbywa się większość zajęć dla tego wydziału.
14. Studium Wychowania Fizycznego.
Niestety zajęcia wychowania fizycznego już Was nie dotyczą. Jednak w tym miejscu znajduje się sala gimnastyczna, boisko, siłownia. To tutaj będziecie się spotykać, jeżeli ktoś z Was dołączy do jednego z kilku klubów sportowych działających przy naszej uczelni.
Mapka2
Mapka2

Studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu część zajęć odbywają w Gdyni. Aby się tam dostać wsiadacie w pociąg SKM w kierunku Gdyni Głównej i wysiadacie na stacji “Gdynia Redłowo”.
S. Stacja SKM “Gdynia Redłowo”
15. Szpital Medycyny Morskiej i Tropikalnej.

Polecamy 10-minutowy spacer zaznaczoną trasą, ale część drogi można pokonać środkami komunikacji miejskiej, np. 2 przystanki na długości Alei Zwycięstwa trolejbusem 23 lub 26.